Majstrovstvá Európy HDH IAA 2019 vo Varíne

LK Varín sa podujal zorganizovať ME HDH IAA v tomto roku v krásnom prostredí Malej Fatry v okolitých lesoch chaty Fatranka. Pre náš klub to bola najväčšia lukostrelecká udalosť roka a vyvrcholenie tréningového úsilia v tomto roku. Čakajú nás síce ešte MS Slovenska a ukončenie SP, ale táto medzinárodná súťaž prináša úplne inú kvalitu a počet konkurentov ako domáce súťaže a je najlepším miestom pre porovnanie našej výkonnosti s európskou 3D lukostreleckou špičkou.

Príprava takéhoto podujatia je nesmierne náročná v podmienkach amatérskeho športu, bez podpory štátu a žiaľ ani sponzori sa práve nepredbiehajú v tom, aby svoje peniaze investovali do tohoto športu.

Rozbeh príprav ME vo Varíne bol poznačený mnohými nejasnosťami okolo toho, kto by mal navonok vystupovať ako organizátor (LK Varín , alebo SLA3D). Mnoho obáv ohľadom organizácie spôsobili aj informácie o problémoch so súhlasmi vlastníkov , aby sa preteky mohli organizovať na ich pozemkoch ( lesy, luky). Dokonca v prvý deň pretekov sa riešil incident, keď za asistencie polície sme nemohli parkovať na lúke pri ceste.

Nepoznáme všetky detaily za týmito problémami, ale máme troška trpkú chuť na jazyku z toho ako niektorí vedia “podporiť a pomôcť” na Slovensku akciu, ktorá navonok reprezentuje našu krajinu. Je nám z toho naozaj smutno….

Som veľmi rád, že napriek týmto problémom Jožko Ďugel s jeho tímom a podporou ďalších klubov zvládol organizáciu výborne. Pripravili 4 trate po 28 zvierat . Perfektne využili okolitý terén – lesy ihličnaté, zmiešané, bučiny, lúky… Strieľalo sa všetkými smermi, dohora, dole kopcom, nechýbali terénne vlny, hra svetla a tieňov. Trate boli náročné na odhad vzdialeností, často sa nedalo orientovať ani podľa kolíkov iných farieb, lebo neboli uložené v rade, ako to býva u nás zvykom. Mnoho terčov bolo vo vzdialenostiach blízkych maximálkam bez ohľadu na veľkosť zvieraťa a kill zóny. Ale na takýchto pretekoch to tak má byť. Trate boli dobre značené.

Páčila sa nám tiež možnosť objednania obedov priamo na chate Fatranka a stánky s občerstvením. Tiež občerstvenie a WC priamo na tratiach. A za ceny o ktorých sme mohli v napr. Rakúsku len snívať. Super fungovala IT poDpora Michala Kurtulíka, informácie o výsledkoch a štartoch v nasledujúcom dni boli načas na webe HDH.

Príjemná bola výhoda domáceho prostredia, všade sme sa ľahko dohovorili, a stretali milých členov organizačného tímu.

Strelnice boli tiež pripravene dobre a dobrú prácu odviedli aj pískači 🙂

Za náš klub sa zúčastnili Róbert Paškuliak v kategórii TRRB seniori (19. mieto) a Matej Paškuliak HU deti (7 miesto). V tímoch za Slovensko 2 sme obsadili 12 miesto. Aj keď sme neskončili vo finále, účasť v pretekoch sme si naozaj užívali, napriek nervozite, ktorá nás sprevádzala každé kolo. Je to úžasná skúsenosť a škola pre budúce preteky. Toto sa natrénovať v záhrade nedá. Zažili sme pekný týždeň s lukostreľbou v krásnom prostredí a s príjemnými ľudmi. Pre nás sa ME HDH IAA 2019 už skončili, ale budeme držať palce ešte tým ktorí budú vo finále bojovať v sobotu o medaily.

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k organizácii ME vo Varíne, vnímame úsilie, ktoré museli počas týždňov a mesiacov vyvinúť, aby toto podujatie dôstojne reprezentovalo Slovensko.

1 komentár na “Majstrovstvá Európy HDH IAA 2019 vo Varíne

  1. Peter Bernát Odpovedať

    Ja by som len doplnil: vedenie obce Varín sa postavilo k majstrovstvám veľmi macošsky. Všade vo svete býva zvykom, že takúto akciu otvára starosta obce, či mesta. Obec Varín privítala viacej ako 620 účastníkov kopou odpadkov, špiny a plných kontajnerov. Pán starosta Varína si veru dobré meno neurobil. Na vlastné oči sa mohol presvedčiť, že majstrovstvá nemali chybu a že tie ohováračské reči, listy a e-maily sa nezakladali na pravde. Našťastie neprajníci odišli s dlhým nosom a Jozef Ďugel všetkým dokázal, že je mužom na správnom mieste. Aké mal organizátor problémy , to strelcov zaujímať nemusí. Som rád, že aj ja som svojou troškou prispel do “mlyna”. Samozrejme, kto chce, chybičku krásy si vždy nájde. Jozef, klobúk dolu. Všetko si zvládol. Peter Bernát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *